Οι μαθητές των τμημάτων της Γ? τάξης του Σχολείου μας, με υπεύθυνες τις δασκάλες των τμημάτων κ. Στυλιανή Παρασκευά (Γ΄1) και κ. Ευαγγελία Παγανέλη (Γ΄2) και βοηθό την κ. Δέσποινα Κόντσουλα, τις τελευταίες δύο σχολικές εβδομάδες, παρουσίασαν στους γονείς τους το πρόγραμμα της Κυκλοφοριακής Αγωγής, στο οποίο εργάστηκαν τους τελευταίους τρεις μήνες στο μάθημα της Ευέλικτης Ζώνης και της Μελέτης Περιβάλλοντος.

Στα πλαίσια του προγράμματος, οι μαθητές έμαθαν τα σήματα της οδικής κυκλοφορίας, πολλούς από τους κανόνες του Κ. Ο. Κ., πώς να κυκλοφορούν ως πεζοί, αλλά και ως οδηγοί των ποδηλάτων τους, πώς πρέπει να συμπεριφέρονται μέσα στο αυτοκίνητο, αλλά και ποια λάθη κάνουν οι ενήλικες και δεν πρέπει να διαιωνίζουν.

Όλοι αυτοί οι στόχοι επιτεύχθηκαν μέσα από την ομαδοσυνεργατική διδασκαλία, τη μελέτη πεδίου, το παιχνίδι και τη δημιουργικότητα.

kok01kok02

kok03kok04

kok05kok06

kok07kok08