Οι πρώτες βιβλιοπαρουσιάσεις άρχισαν να έρχονται στη βιβλιοθήκη μαζί με τα επιστρεφόμενα βιβλία! Τι μας έκανε εντύπωση; Τι μας άρεσε περισσότερο από το βιβλίο που διαβάσαμε; Παρακάτω θα δείτε υπέροχες ζωγραφιές και θα διαβάσετε καταπληκτικές περιλήψεις από τους μικρούς μας αναγνώστες.

«Το νησί με τους καρχαρίες»
Serafini -Paccalet

Το βιβλίο αυτό το πήρα από τη δανειστική βιβλιοθήκη του σχολείου μου, ονομάζεται «Το νησί με τους καρχαρίες». Δύο από τους ήρωές του είναι ο πλοίαρχος Κουστώ και ο γιος του Φιλίπ που βρίσκονται σε ένα καράβι στον ωκεανό. Το καράβι αυτό περνάει από το νησί με τους καρχαρίες για να τους κινηματογραφήσουν και να μάθουν πώς φέρονται. Το βιβλίο αυτό μου άρεσε πολύ. Η αγαπημένη μου στιγμή ήταν όταν κινηματογράφησαν έναν φαλαινοκαρχαρία!

Δημήτρης Παπαγεωργίου Γ΄1

«Ένα φτυάρι στον Άρη»

Ευγένιος Τριβιζάς

Το βιβλίο που διάβασα είχε ήρωες τους Αρειανούς. Ήταν αστείο γιατί έκαναν περίεργες υποθέσεις. Ένα κομμάτι του παραμυθιού είναι πολύ φανταστικό γιατί κάνουν οι Αρειανοί αλλόκοτα πράγματα. Τέλος, μου άρεσε που χρησιμοποίησαν το φτυάρι για να φυτέψουν το κουκουνάρι και την άνοιξη που μεγάλωσε όταν κάποιος περνούσε και πλησίαζε να πατήσει από κάτω το πόδι του, του πέταγαν έντεκα κουκουνάρια.

Μαργαρίτα Αθανασίου Γ΄1

«Το τέλειο πάρτυ»
Γουέντι Λόγκια

Στην ιστορία έλεγε ότι η Αγνή έκανε ένα πάρτυ για τις νεράιδες. Μαζί τη βοήθησε ο πρίγκιπας Φίλιππος. Η Καλοκαιριά, η Φιόνα και η Φλόρα εντυπωσιάστηκαν όταν το είδαν. Σε κάθε μία έκανε ένα ξεχωριστό δώρο, σε αυτές άρεσαν πολύ τα δώρα τους. Η Αγνή κάλεσε πολλούς ανθρώπους. Εμένα μου άρεσε πολύ η ιστορία. Εσάς;

Εβελίνα Μετσανάι Γ΄1

«Πένι Πέπερ – Συναγερμός στο λούνα παρκ»
Ουλρίκε Ράιλανς

Η Πένι Πέπερ πηγαίνει στο Λούνα παρκ με τις φίλες της, την Ίντα, τη Μαρί, τη Φλόρα και το λαγωνικό τους τον Τζαστιν. Όταν όμως χάνεται το πορτοφόλι της Πένι και το κινητό της Φλόρας μαζί και πολλά άλλα πράγματα τα κορίτσια αρχίζουν τη δράση!!!

Φραγκίσκα Δελατόλα Ε΄1

«Το ημερολόγιο της Λότα»
Άλις Πεντρμίλερ/ Ντανιέλα Κολ

Όταν γύρισα σπίτι έκανα σα να μη συμβαίνει τίποτα. Η μαμά όμως κατάλαβε ότι κάτι τρέχει και ήρθε να μου φτιάξει τη διάθεση. Μου έφερε μια ολόκληρη σακούλα πατατάκια. «Αχ μαμά» της απάντησα ρουφώντας τη μύτη μου. «Είναι για σκύλους!» Η μαμά είπε «Ωχ!» και ξαφνικά φάνηκε αναστατωμένη. Δεν έχουμε σκύλο όπως ξέρετε!

Εριέτα Ε΄1

«Η καμηλοπάρδαλη με τις εφτά ουρές»
Χρυσάνθη Πρωτοψάλτου

Μας δίνει ένα καλό μάθημα για τη ματαιοδοξία. Από τους ήρωες μου άρεσε περισσότερο ο Λάκης Κροκοδειλάκης γιατί ήταν πανέξυπνος και εκμεταλλεύτηκε τη ματαιοδοξία της Ντέλας και της πούλησε τις ουρές. Μου άρεσε η στιγμή που τα ζωάκια βοηθούσαν την Ντέλα να ξεκολλήσει τις έξι ουρές της.
Άννα Σιώτου Ε΄2

«Σέρλοκ Χολμς»
Άρθουρ Κόναν Ντόιλ

Ο Σέρλοκ Χολμς είναι ένας δαιμόνιος ντετέκτιβ με μεγάλες ικανότητες. Εξιχνιάζει και τα πιο δύσκολα μυστήρια κι έχει για βοηθό και φίλο του τον συνεργάτη του δόκτορα Γουάτσον. Ωστόσο ο μόνος άνθρωπος που θα μπορούσε να συναγωνιστεί τον Σέρλοκ Χόλμς ήταν η κυρία Αιριν Άντλερ!

Αντώνης Λούβαρης Ε΄1

«20.000 λεύγες κάτω από τη θάλασσα»
Ιούλιος Βερν

Κάθε φορά που ταξίδευαν έβρισκαν δύο πέτρες και ανακάλυψαν ότι είναι μια φάλαινα μεγάλη την οποία άρχισαν να την κυνηγούν.

Στάθης Πλυτάς Ε΄1

«Μια τρύπα στο νερό»

Σάλης Σερέφας

Το βιβλίο μας μιλάει για τον Γιάννη, ένα παιδί που αποφάσισε να ανακαλύψει όλες τις τρύπες που υπάρχουν. Φεύγοντας από το σπίτι παρατήρησε πολλές τρύπες μέχρι που άκουσε μια κυρία να λέει πως έκανε μια τρύπα στο νερό. Τότε είπε ότι θέλει να φτιάξει μια τρύπα στο νερό. Προσπάθησε πολλά πράγματα αλλά δεν τα κατάφερε. Η μητέρα του όμως του είπε να μη στενοχωριέται γιατί όσο προσπαθούσε να τα καταφέρει έκανε πολλά άλλα καινούρια πράγματα. Από το βιβλίο μου άρεσε όταν προσπαθούσε το παιδί να φτιάξει την τρύπα στο νερό!

Μάνος Παναγιωτάκης Γ΄1

«Φόρα το χαμόγελό σου»
Γιολάντα Τσορώνη- Γεωργιάδη

Μου άρεσε όταν κατσούφιαζε στη θεία του τη Ματίλντα. Ο Ρόκος στο τέλος της ιστορίας έκανε καινούριους φίλους και το χαμόγελο δεν έφευγε από τα χείλη του.

Σωτήρης Κουτσουμπάκος Γ’1

«Η Χρυσούλα» της Λίλας Πατρόκλου

Σε γενικές γραμμές ήταν καλά αλλά την προβλημάτιζε ένα όνειρο που έβλεπε κάθε βράδυ, εδώ και πολλά χρόνια. Έβλεπε ότι ήταν σε ένα μέρος όπου όλα ήταν χιονισμένα, κάτασπρα, κρύα. Πολύ της άρεσε αυτό το όνειρο, γιατί κατά βάθος ήταν τύπος.

Μαριαλένα Γκιόντσι Ε’2

«Ο Ρομπέν των δασών»

Το βιβλίο μου άρεσε μέτρια γιατί είχε πολλά ονόματα, αλλά ήταν διασκεδαστικό. Ο Ρομπέν των δασών προσπαθεί να βοηθήσει τον Ριχάρδο να μην του πάρει τον θρόνο ο αδερφός του! Ακόμη, ερωτεύεται την Μαριόν.

Χρήστος Οικονόμου, Γ’1

«Ο Χάρι Πότερ κι η Φιλοσοφική λίθος»
Τζόαν Ροουλινγκ

Το βιβλίο μου άρεσε πολύ γιατί κάθε ενότητά του ήταν ξεχωριστή και είχε μεγάλο ενδιαφέρον. Ο Χάρι Πότερ έχασε τους γονείς του και μένει με τους θείους του που δεν τον θέλουν καθόλου. Όταν όμως πηγαίνει σε ένα διαφορετικό σχολείο κάνει τα μαγικά του, αποκτά φίλους και προσπαθεί να σώσει τον κόσμο.
Γιάννης Οικονόμου ΣΤ’

«Οι Νεράιδες του δάσους»
Όταν τελείωσε η ορχήστρα άρχισε ξαφνικά να βρέχει ο ουρανός δώρα! Πολλά μικρά όμορφα δωράκια, που τα έστελνε η βασίλισσα των νεραϊδών.
Ναταλία Πάντζι

Εδώ θα δείτε ζωγραφιές μαθητών που έφτιαξαν για να σας δείξουν τα αγαπημένα τους βιβλία:

Η Μαρίζα Παρασκευά του Δ΄1 διάβασε το «Μια ιστορία για δύο» της Ειρήνης Μάρρα

Η Οργκίτα Ντολλένγκα του Δ΄1 διάβασε το « Ο σκύλος που έχασε την ουρά του»

Η Άμι Πέπα της Στ’ διάβασε το « Ο γύρος του κόσμου σε 80 ημέρες» του Ιούλιου Βερν

Η Ελισάβετ Γιαννοπούλου διάβασε το “Ο Πρίγκηπας και ο Φτωχός” του Μαρκ Τουέιν

Δανείζομαι ένα βιβλίο και ταξιδεύω στον κόσμο της λογοτεχνίας!