Την Τετάρτη 4 και Πέμπτη 5 Μαρτίου οι Α’, Β’ και Δ’ τάξεις του σχολείου μας επισκέφτηκαν το 1ο Δημοτικό Σχολείο, όπου στα πλαίσια της δράσης “Φέρμελη” για τη διατήρηση της εθνικής μνήμης και την ανάδειξη της πολιτιστικής μας κληρονομιάς έγινε προβολή σχετική με ράψιμο της ενδυμασίας των Ευζώνων της Προεδρικής Φρουράς καθώς και την κατασκευή των τσαρουχιών. Οι υπεύθυνοι αυτής της δράσης, κυρία Πενθερουδάκη και η ομάδα της, παρουσίασαν στους μαθητές την ενδυμασία και τον οπλισμό των Ευζώνων, που προέρχονταν από την εποχή της Επανάστασης του 1821.

Στη συνέχεια οι μαθητές αποτύπωσαν τον ενθουσιασμό τους και τις εντυπώσεις τους ζωγραφίζοντας Εύζωνες. Με τα έργα αυτά θα πάρουν μέρος στον πανελλήνιο διαγωνισμό ζωγραφικής, ο οποίος έχει τίτλο: “Εγώ είμαι εγώ, Ευζωνάκι γοργό…”

Δράση “Φέρμελη”- “Εγώ είμαι εγώ, Ευζωνάκι γοργό”