Την Τετάρτη, στις 27/5, όλοι οι μαθητές και δάσκαλοι του Σχολείου μας, πήγαμε εκδρομή στον Πάνορμο.

Αρχικά, σταματήσαμε στον Πύργο, το χωριό που γέννησε τον σπουδαίο Έλληνα γλύπτη Γιαννούλη Χαλεπά, και χωριστήκαμε σε ομάδες. Κάποια τμήματα επισκέφτηκαν τα Μουσεία του χωριού κι άλλα τη Σχολή Μαρμαροτεχνίας, όπου οι φοιτητές μας έδειξαν τα έργα με τα οποία ασχολούνταν κι ο υπεύθυνος καθηγητής μάς μίλησε γενικά για το επάγγελμα του μαρμαρογλύπτη. Τελικά, καταλήξαμε όλοι στο Σχολείο του Πύργου, όπου μας καλωσόρισαν με αγάπη δάσκαλοι και παιδιά. Οι μαθητές αφού γνωρίστηκαν με τα παιδιά του χωριού, έπαιξαν μαζί τους, αντάλλαξαν απόψεις, είδαν το Σχολείο τους κι έπειτα αναχωρήσαμε για τον Πάνορμο.

ekdromiPanormos1ekdromiPanormos2

Εκεί, πάλι χωριστήκαμε σε ομάδες. Άλλοι κάθισαν σε καφετέρια κι έφαγαν παγωτό κι άλλοι πήγαν στο γήπεδο όπου έπαιξαν ποδόσφαιρο και μπάσκετ. Τα πιο μικρά παιδιά με τους δασκάλους τους, έμειναν στην παραλία με τη γέφυρα κι έπαιξαν στην άμμο. Οι μαθήτριες της Στ΄ τάξης, μαζί με τη δασκάλα τους έκαναν βόλτες στο χωριουδάκι κι έπειτα κατέληξαν στην παραλία να βουτούν τα πόδια τους στη θάλασσα!

ekdromiPanormos3

Ήταν μια υπέροχη ημέρα και οι μαθητές το διασκέδασαν και ξέγνοιασαν, όπως το είχαν ανάγκη.

Εκδρομή στον Πάνορμο