Την Παρασκευή 01-03-2019 οι μαθητές της Στ’ τάξης συνοδευόμενοι από τους γονείς και τη δασκάλα τους μπήκαν στο πλοίο για την καθιερωμένη εκπαιδευτική εκδρομή στην Αθήνα. Μόλις έφτασαν πήραν το λεωφορείο για τον Βράχο της Ακρόπολης όπου συναντήθηκαν με τη συνοδό κι αφού τελείωσε η ξενάγηση εκεί, επισκέφτηκαν το Μουσείο της Ακρόπολης. Στη συνέχεια, επισκέφτηκαν το Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού στο οποίο παρακολούθησαν τον τρόπο και τις δυσκολίες κτισίματος του Ιερού Ναού της Αγίας Σοφίας στην Κωνσταντινούπολη επί Βυζαντίου από τον Ιουστινιανό. Ιδιαίτερη εντύπωση στους μαθητές έκανε ο τεράστιος τρούλος ο οποίος αιωρείται! Η ημέρα τελείωσε με παιχνίδι και χαρά στο Alou Fun Park. Την επομένη, συναντήθηκαν όλοι έξω από την πλατεία Κολοκοτρώνη, στην οδό Σταδίου, όπου βρίσκεται το άγαλμα του έφιππου Κολοκοτρώνη, το οποίο φιλοτεχνήθηκε ο γλύπτης Λάζαρος Σώχος κι έχει ιδιαίτερη σημασία καθώς καταγόταν από την Τήνο. Μόλις τελείωσε η ξενάγηση στο Εθνικό Ιστορικό Μουσείο και την Παλαιά Βουλή με λεωφορείο κατευθύνθηκαν στο Ίδρυμα Γουλανδρή, στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας, όπου εκτός από τα ζώα όλης της πανίδας παρακολούθησαν και μία πολύ ενδιαφέρουσα προβολή για τους σεισμούς. Τέλος, πριν από την αποχώρηση έγινε μία στάση στο εκπτωτικό χωριό. Οι μαθητές πέρασαν υπέροχα!

Εκπαιδευτική εκδρομή της ΣΤ’ τάξης στην Αθήνα!