Στα πλαίσια του προγράμματος Tinos Food Paths, που διοργανώνει για 5η συνεχή χρονιά ομάδα επιχειρηματιών του τόπου, το σχολείο μας οργάνωσε την ετήσιά του σχολική εκδρομή. Ξεκινήσαμε από την Καλλονή με ξεναγήσεις από εθελοντές του προγράμματος σε δύο ανεμόμυλους, σε χωράφι με σκιάχτρα (κατασκευές των μαθητών των σχολείων του νησιού) σε κατοικιές και στάβλους που συναντήσαμε στο μονοπάτι προς το χωριό. Εκεί επισκεφθήκαμε τον ξυλόφουρνο όπου έψηναν ψωμάκια για τα παιδιά του σχολείου από το αλεύρι που έφερναν μαζί τους από τους ανεμόμυλους. Στην πλατεία του χωριού Καλλονή ακολούθησε πλούσιο κέρασμα προς δασκάλους και μαθητές. Παράλληλα στην αποθήκη ενός παλιού σπιτιού του χωριού γινόταν βιντεοπροβολή με αφηγήσεις κατοίκων του χωριού για τον τρόπο ζωής και τις αγροτικές εργασίες στα παλιά χρόνια. Το μονοπάτι στη συνέχεια μας οδήγησε σε μια λαγκαδιά του Καρκάδου όπου υπήρχε ηχητική αφήγηση για τις αγελούδες και τυπωμένα στιχάκια που έλεγαν οι κάτοικοι του χωριού για να τις διώξουν. Η ξενάγηση μας ολοκληρώθηκε στον Καρκάδο και στον Ναό της Μεταμόρφωσης Σωτήρος. Τέλος, μεταφερθήκαμε στην Κολυμπήθρα όπου επισκεφθήκαμε τον υδροβιότοπο της περιοχής.

Ήταν μια μέρα γεμάτη βιωματικές, μοναδικές εμπειρίες. Συγχαρητήρια στους διοργανωτές του προγράμματος για την εθελοντική τους προσφορά, την άψογη οργάνωση και τη φιλοξενία των κατοίκων του χωριού Καλλονή.

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Tinos Food Paths!