Την Τρίτη, 17 Νοεμβρίου 2015 πραγματοποιήθηκε από τους μαθητές της Ε΄ τάξης του Σχολείου  μας εορταστική εκδήλωση για την εξέγερση του Πολυτεχνείου τον Νοέμβρη του 1973. Στη λιτή τελετή αναβίωσε μέσα από θεατρικά δρώμενα, ποιήματα και το ιστορικό των γεγονότων,  το αγωνιστικό πνεύμα της εποχής που πάντα παραμένει επίκαιρο: «ΨΩΜΙ-ΠΑΙΔΕΙΑ-ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ».

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί ήταν οι δάσκαλοι των τμημάτων της Ε΄ ταξης, κ. Νάζος Ιωάννης και κ. Κοντοβουνήσιος Ευάγγελος. Τη μουσική και τα τραγούδια επιμελήθηκε η κ. Μπακογιάννη Γεωργία, εκπ/κός Μουσικής.

Την παρουσία σχετικού οπτικοακουστικού υλικού ανέλαβε η εκπ/κός Πληροφορικής κ. Περρή  Δήμητρα και για τα σκηνικά φρόντισε ο εκπ/κός Εικαστικών κ. Γκίζης Ιωάννης.

polytexneio2015cpolytexneio2015a

polytexneio2015b