Την Πέμπτη 26 Οκτωβρίου πραγματοποιήθηκε η σχολική μας εορτή για την επέτειο της 28η Οκτωβρίου 1940 με θέμα “Τα παιδιά στην αντίσταση“. Πριν την παράσταση έγινε η παράδοση της Ελληνικής Σημαίας του σχολείου μας στους αριστούχους μαθητές της ΣΤ? τάξης και ο ορισμός των παραστατών στις σχολικές παρελάσεις του σχλ. έτους 2016-2017. Έπειτα,  οι μαθητές και η μαθήτριες της Δ? τάξης με υπεύθυνη τη δασκάλα τους κα. Ελένη Μινάρδου και την εκπ/κό Μουσικής Αγωγής κα. Γεωργία Μπακογιάννη μας παρουσίασαν μια άρτια εκδήλωση με αφηγήσεις, ποιήματα, τραγούδια και θεατρικά δρώμενα -εκ των οποίων ένα ήταν βασισμένο σε βιώματα Τηνίων- με πρωταγωνιστές τα παιδιά της αντίστασης. Με ενθουσιασμό και σθένος τα παιδιά μας δίδαξαν πως όταν η βία και η έλλειψη ελευθερίας γίνονται καθεστώς, τότε η αντίσταση γίνεται καθήκον? Συγχαρητήρια σε όλους!

Ακολουθούν φωτογραφίες και βίντεο από την εκδήλωση. Το βίντεο και οι φωτογραφίες έχουν υποστεί επεξεργασία για την προστασία των μαθητών.

Εορτασμός της επετείου για την 28η Οκτωβρίου 1940