Τη φετινή χρονιά η Τήνος εορτάζει τα 200 χρόνια από την Εύρεση της Πάνσεπτης Εικόνας της Μεγαλόχαρης.

Το όραμα της οσίας μοναχής Πελαγίας τη νύχτα της 22ας Ιουλίου 1822 οδήγησε στην εύρεση της εικόνας του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου την 30 Ιανουαρίου 2023 ύστερα από ανασκαφές στο χωράφι του Αντωνίου Δοξαρά. Πλήθος Τηνίων ξεχύθηκαν στα σοκάκια της πόλης κρατώντας φαναράκια και ψάλλοντας ύμνους, αναγγέλοντας το ευχάριστο νέο της εύρεσης. Έτσι κάθε χρόνο γιορτάζουμε αυτή τη μέρα με μεγάλη λαμπρότητα. Ανήμερα γίνεται πανηγυρική θεία λειτουργία, το μεσημέρι λιτανεία της Αγίας Εικόνας και το βράδυ η μοναδική λαμπαδηφορία. Με τα φαναράκια μας αναμμένα γυρίζουμε τους δρόμους της πόλης μας και ψάλλουμε ύμνους της ευρέσεως!

Φέτος, ύστερα από δύο έτη αποχής από το έθιμο λόγω των μέτρων κατά του κορωνοϊού, η συμμετοχή ήταν ακόμα μεγαλύτερη και οι εκδηλώσεις κατανυκτικές και υπέρλαμπρες.

Και του χρόνου!

Για να τιμήσουν το ιδιαίτερο αυτό γεγονός οι μαθητές των σχολείων της Τήνου ασχολήθηκαν εικαστικά και σας παρουσιάζουν τα έργα τους:

Εορτή της Ευρέσεως της Εικόνας της Μεγαλόχαρης!