Στα πλαίσια του μαθήματος της Μελέτης Περιβάλλοντος, οι μαθητές των τμημάτων Α1′ και Α2′, Γ1’ και Γ2’ με τη συνοδεία των δασκάλων τους τον Φεβρουάριο και την Παρασκευή 28/5 αντιστοίχως επισκέφτηκαν το Φυτώριο: «Οι Φίλοι του Πρασίνου». Ακολούθησαν οι μαθητές των τμημάτων Β1’ και Β2’ στις 5 Ιουνίου και τις Δ’ στις 10 Ιουνίου. Ο καθηγητής κ. Ιωάννης Ψάλτης, πρόεδρος του Συλλόγου, καλωσόρισε εκπαιδευτικούς και μαθητές. Πρώτα ενημέρωσε τους μαθητές για τους λόγους ίδρυσης του Συλλόγου, στη συνέχεια τους παρουσίασε τον τρόπο με τον οποίο προκύπτει ένα νέο φυτό με μόσχευμα και ξενάγησε τα παιδιά στον χώρο. Τέλος, τα παιδιά φύτεψαν σπόρους σε γλαστράκια. Πριν την αποχώρησή τους οι μαθητές συγκεντρώθηκαν στα παγκάκια κάτω από έναν ίσκιο, τραγούδησαν όλοι μαζί και έφαγαν το κολατσιό τους. Οι μαθητές ενθουσιάστηκαν από αυτήν την επίσκεψη.

Επίσκεψη στο Φυτώριο “Οι Φίλοι του Πρασίνου”