Την Τετάρτη 18/05/22, στα πλαίσια της Διεθνούς Ημέρας Μουσείων, οι μαθητές της Δ’ και της Ε’ τάξης του 2ου Δημοτικού Σχολείου Τήνου επισκέφτηκαν το Μουσείο Μαρμαροτεχνίας Πύργου και συμμετείχαν σε εκπαιδευτικό πρόγραμμα με θέμα «Η Δύναμη των Μουσείων».  Κατά τη διάρκεια του προγράμματος  οι μαθητές περιηγήθηκαν στη μόνιμη έκθεση του Μουσείου, «γνώρισαν» μερικούς από τους σημαντικότερους καλλιτέχνες του νησιού μας, τους Ιωάννη και Δημήτρη Φιλιππότη και τον Μιχάλη Κουσκουρή, έμαθαν  για τη ζωή τους και το έργο τους. Ενημερώθηκαν επίσης για την εφαρμογή PLUGGY, μέσω της οποίας μπορούν να αντλήσουν επιπλέον πληροφορίες για τους Τήνιους καλλιτέχνες. Ακολούθησε κυνήγι θησαυρού, που ξεκίνησε από το μουσείο και κατέληξε  στο χωριό του Πύργου, με ενδιάμεσους σταθμούς σημαντικά κτήρια, εργαστήρια, οικίες και άλλα σημεία καλλιτεχνικού ενδιαφέροντος που είναι άμεσα συνδεδεμένα με τη ζωή και το έργο των δύο καλλιτεχνών της τέχνης της μαρμαροτεχνίας.

Ευχαριστούμε θερμά τους υπεύθυνους του Μουσείου για την υποδοχή και τη φιλοξενία τους.

Γιορτάζουμε την Παγκόσμια Ημέρα Μουσείων στον Πύργο!