Την Παρασκευή 10 Ιουνίου 2022 οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας παρουσίασαν τη γιορτή λήξης του σχολικού έτους 2021-2022. Με αφορμή τη συμπλήρωση 100 χρόνων μνήμης από τη Μικρασιατική Καταστροφή το σχολείο μας έκανε ένα μικρό αφιέρωμα στη “Μικρασία της καρδιάς μας” . Μέσα από ένα Μικρασιάτικο παραμύθι που μας αφηγήθηκε η Β’ τάξη, παραδοσιακούς χορούς από τις Γ’ και Δ’ τάξεις , παραδοσιακά παιχνίδια από τη Μικρά Ασία που παρουσίασε η Α’ τάξη και την απαγγελία ενός τραγουδιού από την Ε’ τάξη ταξιδέψαμε στις αλησμόνητες πατρίδες και θυμηθήκαμε όλοι τον πολιτισμό που μετέφερε ο προσφυγικός ελληνισμός. Η Στ’ τάξη εξιστόρησε τα γεγονότα της Μικρασιατικής Εκστρατείας και Καταστροφής μέσα από αφηγήσεις και μικρούς διαλόγους ,ενώ η χορωδία της Στ τάξης παρουσίασε τραγούδια που όλοι έχουμε σιγοτραγουδήσει. Ευχαριστούμε τους κ.κ. Τσουμπό και Μάνεση που πλαισίωσαν την εορτή με ζωντανή μουσική καθώς και τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων για το κέρασμα.

Σεβασμιώτατοι ιερείς και εκπρόσωποι των αρχών του τόπου, παιδιά, εκπαιδευτικοί, γονείς και φίλοι απολαύσαμε μια υπέροχη και άρτια σχολική εορτή. Και του χρόνου!

Η Μικρασία της καρδιάς μας!