Την πρώτη Δευτέρα του Οκτώβρη, όπως όλα τα σχολεία της χώρας μας έτσι κι εμείς, γιορτάσαμε την Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού με θέμα τους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Ήταν μία πολύ καλή ευκαιρία για τους εκπαιδευτικούς αλλά και για τους μαθητές κυρίως να ασχοληθούν με την ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων, να γνωρίσουν το αρχαίο ελληνικό πνεύμα και να ευαισθητοποιηθούν σε θέματα όπως η φιλία, το «ευ αγωνίζεσθαι», η ευγενής άμιλλα και η σωστή διατροφή σε συνδυασμό με τον αθλητισμό.

Στην αρχή της ημέρας οι μαθητές ανά τάξη έπαιξαν διάφορα παιχνίδια κι αγωνίσθηκαν με τη βοήθεια και την καθοδήγηση του γυμναστή του σχολείου μας κ. Κωνσταντίνου Βελαλόπουλου, ο οποίος ήταν κι ο υπεύθυνος οργανωτής της ημέρας. Έπειτα οι μαθητές χωρισμένοι σε ομάδες εναλλάξ, παρακολούθησαν σχετικό dvd και βιντεάκια από το διαδίκτυο και εργάστηκαν στις αίθουσές τους με υλικό (ποιήματα, ζωγραφιές, σταυρόλεξα) που ετοίμασαν οι δάσκαλοί τους.

Παρακάτω θα δείτε φωτογραφίες από τις δράσεις της ημέρας:

Olimpiakoi_Agones_01Olimpiakoi_Agones_02

Olimpiakoi_Agones_03Olimpiakoi_Agones_04

Olimpiakoi_Agones_05Olimpiakoi_Agones_06

Olimpiakoi_Agones_07Olimpiakoi_Agones_08

Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού: “Ολυμπιακοί Αγώνες”