Στο πλαίσιο της δεύτερης εβδομάδας χορού Τήνου “ΕυρυΤήνια” όλα τα δημοτικά σχολεία Τήνου παρακολούθησαν την χορευτική παράσταση του Κέντρου Χορού και Τεχνών The House of E.T.A. Dance ‘Ο Σκύλος Κάρλος’, η οποία βασίζεται στο ομώνυμο βιβλίο της Μαρίας Σκαμάγκα, σε συνεργασία με το τμήμα Τήνου του Διεθνούς Συμβουλίου Χορού Cid unesco, το Ίδρυμα Τηνιακού Πολιτισμού και τις εκδόσεις Μεταίχμιο.

Ο σκύλος Κάρλος, ένας σκύλος αλλιώτικος που αγαπάει τα ταξίδια, ζει μια αναπάντεχη περιπέτεια που τον προσγειώνει αισίως σε μια ζεστή αγκαλιά. Τελειώνουν άραγε εκεί οι περιπλανήσεις του πάνινου ήρωα με τις ρίγες στο κορμί;

Οι μαθητές και οι μαθήτριες των σχολείων απόλαυσαν την χορευτική παρουσίαση του βιβλίου βασισμένη σε μια ιδέα της κ. Γεωργίας Ράπτη, χοροδιδάσκαλου και υπεύθυνης του Κέντρου Χορού και Τεχνών The House of E.T.A. Dance. Συγχαρητήρια σε όλους!

Ο Σκύλος Κάρλος