Την Δευτέρα 3 Οκτωβρίου τα σχολεία όλης της χώρας γιόρτασαν την 3η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού. Όλοι οι μαθητές και εκπαιδευτικοί του σχολείου συμμετείχαμε σε αυτή τη γιορτή της άθλησης με σκοπό να μεταφέρουμε το μήνυμα της βελτίωσης της φυσικής κατάστασης, της καλλιέργειας της ευεξίας και της ευγενούς άμιλλας! Όλοι οι μαθητές, με ευθύνη του εκπ/κού Φυσικής Αγωγής κ. Κων/νου Βελαλόπουλου, χωρίστηκαν σε 6 ομάδες, φόρεσαν μπλουζάκια με διαφορετικό χρώμα για κάθε ομάδα και με υπεύθυνους δασκάλους ξεκίνησαν τις προγραμματισμένες δράσεις. Με σύνθημά μας “Νοιώσε τη  χαρά  της  άθλησης  χωρίς το άγχος της  νίκης και το φόβο της αποτυχίας: Αθλητισμός- Δικαίωμα για όλους” αρχικά μοιράσαμε φυλλάδιαπου είχαν χρωματίσει οι μαθητές, στο Δημαρχείο, σε υπηρεσίες και σε καταστήματα της πόλης μας. Αργότερα επιστρέψαμε στο σχολείο και οι ομάδες συμμετείχαν σε διάφορες αθλητικές δραστηριότητες στην αυλή του σχολείου μας. Η συμμετοχή των παιδιών έγινε οργανωμένα, με πειθαρχία, με αμείωτο ενδιαφέρον και χαρά!  Το πρόγραμμα ολοκληρώθηκε στη λήξη του πρωινού ωραρίου με επιτυχία! Συγχαρητήρια σε όλους τους συμμετέχοντες!

Ακολουθεί φωτογραφικό υλικό!

3η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού!