Εμένα με νοιάζει!

Τάξη: Δ' 2

Δασκάλα: Λούβαρη Μαριέττα
Μάθημα: Γλώσσα

Στο βιβλίο της "Γλώσσας" υπάρχει η ενότητα "Εμένα με νοιάζει", η οποία προβληματίζει τα παιδιά για θέματα γύρω από το περιβάλλον. Έλλειψη νερού, ανακύκλωση, καθαριότητα φυσικού περιβάλλοντος, καταστροφή του όζοντος, καταστροφή των δασών.

Ζωγράφισαν ομαδικά όλα αυτά που τους απασχόλησαν, τους προβλημάτισαν και τέλος υποσχέθηκαν από την καρδιά τους να φροντίσουν για τη μητέρα φύση και για το δικό τους περιβάλλον.

(Πατήστε επάνω για μεγέθυνση)

"Μεγάλες κουβέντες από μικρά παιδιά"

Το νερό είναι πολύτιμο για τη ζωή, θα χαθεί αν δεν προσέξουμε. (Κατερίνα Σ.)

Προστατεύουμε το περιβάλλον γιατί αυτό είναι η ζωή μας. ( Κατερίνα Π.)

Χρησιμοποιούμε το νερό που έχουμε ανάγκη. Δεν το σπαταλάμε. ( Γιάννης Π.)

Η ιδέα της ανακύκλωσης είναι σωστή και κουραστική, όμως πρέπει να σώσουμε το γύρω περιβάλλον μας με κάθε τρόπο.  (Μαρία Π)

Τα σκουπίδια είναι αμέτρητα και αν δεν τα ανακυκλώνουμε, βρωμίζουμε το περιβάλλον. Γι' αυτό μην πετάτε σκουπίδια σε θάλασσες κα ακτές. (Αντώνης Κ.)

Χωρίς νερό δεν υπάρχει ζωή. Δεν πετάμε σκουπίδια στη θάλασσα γιατί μπορεί να αρρωστήσουν τα θαλάσσια ζώα.  ( Κατερίνα Κ.)

Το νερό πρέπει να το χρησιμοποιούμε με προσοχή! ( Ηρακλής Π.)

Τα σκουπίδια δεν πρέπει να τα πετάμε στο περιβάλλον, αλλά να τα ανακυκλώνουμε ή να τα πετάμε σε καδους. (Κωνσταντίνος Σ.)

Αν δεν πετάμε τα σκουπίδια στους κάδους μολύνουμε το περιβάλλον. (Βαρβάρα Σ.)

(Πατήστε επάνω για μεγέθυνση)

Το νερό είναι πολύτιμο για τη ζωή του ανθρώπου και σε λίγο θα χαθεί εντελώς. (Φραγκίσκα Π.)

Το περιβάλλον χρειάζεται να είναι καθαρό και να το προσέχουμε. Αν ρίχνουμε σκουπίδια χαλάει και δεν μας δίνει οξυγόνο και το νερό θα λιγοστέψει. Χωρίς αυτά δε ζούμε. (Αθηνά Π.)

Έμαθα να προσέχω το περιβάλλον και να κάνω οικονομία στο νερό. Και το περιβάλλον και το νερό είναι πολύτιμα για τη ζωή του ανθρώπου. (Δήμητρα Π.)

Πρέπει να προσέχουμε το περιβάλλον γιατί κινδυνεύει να σκάσει η γη σαν ένα ώριμο ρόδι. (Γιάννης Ρ.)

Έμαθα να προστατεύω το περιβάλλον. (Φλώρα Π.)

Θα προσπαθήσω να κάνω ότι μπορώ για να σώσω το περιβάλλον που ζούμε. Το νερό, τις παραλίες... ( Νικηφόρος Κ.)

Έμαθα για όλα αυτά που διάβασα ότι πρέπει να μη σπαταλάμε νερό, να μη πετάμε τα σκουπίδια στο περιβάλλον και να κάνουμε ανακύκλωση. Έτσι δε θα καταστραφεί το περιβάλλον.
(Μαρία Σ.)

Μάθαμε πολύ ωραία πράγματα για το νερό στον τόπο μας. ( Μαρία Τ.)

Αν δεν προσέχουμε το περιβάλλον και το μολύνουμε και δεν πετάμε τα σκουπίδια μας, δεν τα ανακυκλώνουμε, αυτό κάποτε θα μας εκδικηθεί. ( Αντωνία Φ.)

Αν μολύνουμε το περιβάλλον δεν θα έχουμε οξυγόνο και αν ρίχνουμε σκουπίδια στη θάλασσα τα ζώα της θάλασσας θα πεθάνουν. ( Γιάννης Ορ.)

Πρέπει να προστατεύουμε το περιβάλλον και να μην σπαταλάμε νερό γιατί σε λίγο καιρό δεν θα έχουμε και θα πεθάνουμε. ( Εμμανουέλα Π.)