Τήνια 2006

Στις 5,6 και 7 Μαίου 2006 στο νησί της Τήνου αναβίωσαν τα
ΤΗΝΙΑ 2006 , προπομπός των Ολυμπιακών Αγώνων του 1895 στην Αθήνα, υπό τη αιγίδα της α.ε. του προέδρου της Δημοκρατίας κ. Καρόλου Παπούλια. Μέσα σε κλίμα γιορτινό, η Τήνος αυτές τις μέρες έζησε στο ρυθμό των ΤΗΝΙΩΝ 2006. Οι αγώνες διεξήχθησαν ταυτόχρονα σε όλο το νησί με πλήθος αθλητικών και πολιτιστικών εκδηλώσεων.

Το σχολείο μας πήρε την πρώτη νίκη ανάμεσα στα δημοτικά, στην σκυταλοδρομία επί δημόσιας οδού 10x9οο μ. και στην διελκυστίνδα.

Ο αγώνας δρόμου έγινε από το Εξώμβουργο με τερματισμό τη Χώρα της Τήνου. Στις σκυταλοδρομίες των σχολείων συμμετείχαν 70 περίπου μαθητές όλων των βαθμίδων εκπαίδευσης.

Στο νησί μας επίσημοι προσκεκλημένοι εκτός από την πολιτική ηγεσία, ήταν και οι Ολυμπιονίκες μας στην πάλη Στέλιος Μιγιάκης, Πέτρος Γαλακτόπουλος και Θανόπουλος και ο παγκόσμιος πρωταθλητής μας στη σκοποβολή Γεωργακόπουλος, καθώς και οι ξένοι Ολυμπιονίκες δισκοβόλοι Erter και Wilkins, που τίμησαν με την παρουσία τους την αναβίωση των ΤΗΝΙΩΝ 2006 οι οποίοι εκτός των άλλων απένειμαν τα μετάλλια στους μικρούς μαθητές και συνομίλησαν μαζί τους.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 10Χ900μ.

Δημοτικά Σχολεία
1η θέση: 2ο Δημοτικό Σχολείο Τήνου
2η θέση: 1ο Δημοτικό Σχολείο Τήνου
3η θέση: Δημοτικό Σχολείο Πύργου

Γυμνάσια - Λύκεια
1η θέση: ΤΕΕ Τήνου
2η θέση: Ενιαίο Εκκλησιαστικό Λύκειο-Γυμνάσιο Τήνου
3η θέση: Ενιαίο Λύκειο Τήνου
4η θέση: Γυμνάσιο Τήνου

Στο πρόγραμμα των Τηνίων 2006 περιλήφθηκαν τα εξής αθλήματα:
1. Ιστιοπλοΐα, αγώνες σκαφών τύπου optimist και laser στον Πάνορμο Τήνου.
2. Δρόμος 9 χιλιομέτρων επί οδού και σκυταλοδρομίας 10Χ900 μ. επί οδού, μαθητών- μαθητριών Τήνου.
3. Κωπηλασία
4. Ελληνορωμαϊκή Πάλη
5. Σκοποβολή (επίσημοι αγώνες, με την συμμετοχή του παγκόσμιου πρωταθλητή μας Γεωργακόπουλου)
6. Αγώνας Διελκυστίνδας μαθητών Τήνου.

Εμπνευστής και πρωτεργάτης της αναβίωσης των Τηνίων είναι ο κ. Σάββας Απέργης, πρώην Δήμαρχος Τήνου ο οποίος απευθύνθηκε στον Εθνικό Γ.Σ. μέσω του κ. Νίκου Δεσποτίδη και από κοινού εργάστηκαν στην ιδέα αυτή.

Διοργανωτές των Τηνίων 2006 ήταν οι διοργανωτές των Τηνίων του 1895:
1. Π.Ι.Ι.Ε.Τ. (Πανελλήνιο Ιερό ΄Ιδρυμα Ευαγγελιστρίας Τήνου)
2. Δήμος Τήνου
3. Αδελφότητα Τηνίων
4. Εθνικός Γυμναστικός Σύλλογος
5. Δήμος Εξώμβουργου
6. Κοινότητα Πανόρμου
7. Επαρχείο Τήνου

Τα ΤΗΝΙΑ του 1895 αποτέλεσαν τους Α' Πανελλήνιους Αγώνες της νεότερης Ελλάδας, συντέλεσαν στην αναγέννηση του Ολυμπιακού Πνεύματος και ήταν ο προπομπός των Ολυμπιακών Αγώνων του 1896 στην Αθήνα.
Το πρόγραμμα των Αγώνων περιλάμβανε 30 αγωνίσματα. Άξιο προσοχής είναι ότι στα Τήνια του 1895 δόθηκε για πρώτη φορά η εκκίνηση δρόμου με πυροβολισμό, καθώς και οι Σμυρνιοί αθλητές ήταν οι πρώτοι που φόρεσαν κοντό παντελόνι και όχι βράκα και παπούτσια με καρφιά!

Τερματισμός Δημοτικών 10x900μ