Πανηγύρια της Τήνου

Η Τήνος είναι γνωστή για τη φιλοξενία της και τα πανηγύρια της είναι ένα παράδειγμα αυτής.
Για του Τήνιους τα πανηγύρια είναι μια ευκαιρία συνεύρεσης και αποτελεί τρανταχτό παράδειγμα ότι οι Τήνιοι κρατούν ζωντανές τις παραδόσεις τους.

Είναι επίσης ένα στοιχείο που δείχνει ότι η κοινωνία της Τήνου είναι ανοιχτή και δεν έχει αμπαρώσει ούτε τις κλειδαριές των σπιτιών της αλλά ούτε τις καρδιές των κατοίκων της.

Είναι ένα έθιμο που μέχρι σήμερα αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι της καθημερινότητας στο νησί. Τα πανηγύρια στην Τήνο είναι συνδεδεμένα με τη θρησκεία και δεν έχουν καμιά σχέση με την εμποροπανήγυρη.

Στο νησί υπάρχουν περίπου 800 ξωκλήσια και μαζί με τους ναούς φτάνουν τα 1000.
Είναι αξιοσημείωτο ότι σε όλα τα ξωκλήσια και τις εκκλησίες την  παραμονή της γιορτής του τιμώμενου Αγίου γίνεται Θεία  Λειτουργία. Μετά ακολουθεί κέρασμα έξω από την εκκλησία.Ξεροτήγανα, παστέλια, γλυκές τυρόπιτες και ρακή είναι το παραδοσιακό τρατάρισμα. Έπειτα στην αυλή της εκκλησίας ή στους ειδικά διαμορφωμένους χώρους που έχουν φτιαχτεί γι' αυτό το σκοπό (κάμαρες, αρχονταρίκια, αίθουσες) ακολουθεί το λεγόμενο πανηγύρι που αποτελείται από το τραπέζι που έχουν ετοιμάσει είτε οι ιδιοκτήτες ενός ξωκλησιού, είτε όλοι οι κάτοικοι του χωριού αν πρόκειται για εκκλησία ενορίας.

Μέρες πριν οι νοικοκυραίοι ξεκινούν τις προετοιμασίες. Το άσπρισμα της εκκλησιάς,  το γυάλισμα στα μανουάλια και στα καντήλια είναι εργασίες που γίνονται με χαρά. Τα εκκλησάκια φωταγωγούνται για την νυχτερινή λειτουργία το βράδυ της παραμονής και στολίζονται με λουλούδια, φοίνικες, δάφνες και με σημαίες ελληνικές και ναυτικές.
Οι νοικοκυρές ξεκινούν κι αυτές μέρες πριν τις ετοιμασίες για το τραπέζι. Πολλές φορές έχουν τη βοήθεια από συγγενείς και φίλους γιατί τα φαγητά όχι μόνο πρέπει να είναι σπιτικά αλλά και άφθονα για όλο τον κόσμο.

Τα τραπέζια στρώνονται με λευκά τραπεζομάντιλα και εκλεκτοί ντόπιοι μεζέδες, λούζα, ψαράκια, τυράκι Τηνιακό, αγκινάρες, ντολμάδες, ντόπια κρέατα, σπιτικά φαγητά,  κρασί και ρακή σερβίρονται σε όλους τους επισκέπτες. Σιγά σιγά το κέφι ανάβει και αρχίζει το τραγούδι, τα πειράγματα και ο χορός. Μικροί, νέοι και μεγάλοι είναι όλοι παρόντες. Πολλές φορές οι ίδιοι οι επισκέπτες φέρνουν μαζί και τα όργανά τους και αρχίζει το αυτοσχέδιο γλέντι. Στα μεγαλύτερα πανηγύρια -μιας ενορίας- έρχονται ορχήστρες με παραδοσιακά όργανα που παίζουν κυρίως νησιώτικους σκοπούς διασκεδάζοντας τον κόσμο με μπάλους και συρτούς.

Κάθε πανηγύρι έχει και το δικό του παραδοσιακό πιάτο. Χαρακτηριστικά είναι η ρεβιθάδα στην Αγ. Βαρβάρα, οι καπνιστές σαρδέλες στο πανηγύρι του Κτικάδου και οι ντολμάδες στον Τριπόταμο.

Όταν γιορτάζει η εκκλησία της ενορίας όλο το χωριό συμμετέχει. Πέρα από τις εκδηλώσεις που γίνονται από όλη την ενορία,  τα σπίτια του χωριού έχουν διάπλατα ανοιχτές τις πόρτες τους για όλους του επισκέπτες, γνωστούς και αγνώστους. Γ ι' αυτούς αποτελεί μεγάλη χαρά και τιμή να φιλέψουν με εκλεκτά εδέσματα και κρασί τον κάθε περαστικό.

Τα πανηγύρια είναι μια πρωτόγνωρη εμπειρία για τον επισκέπτη. Όποτε κι αν βρεθείτε στην Τήνο ρωτήστε να μάθετε αν υπάρχει εκείνες τις ημέρες κάπου πανηγύρι. Είστε σίγουρα προσκεκλημένοι απλά ... δεν το γνωρίζετε! Γιατί στα Τηνιακά πανηγύρια όλοι είναι καλοδεχούμενοι και ακόμα περισσότερο οι επισκέπτες.

Δείτε τα πανηγύρια της Τήνου μέσα από τα μάτια των παιδιών του σχολείου μας, στην εργασία της Γ1' τάξης "Το πανηγύρι της ενορίας μου"

Τα πιο γνωστά πανηγύρια της Τήνου
(μέρα/τιμώμενος Άγιος/χωριό)

ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΣ