Καλώς ορίσατε,

στο «νησί της Παναγιάς» ή στην  «Οφιούσα» ή αν προτιμάτε στο «νησί του Αιόλου», ή στην «Υδρούσα», η απλά στην «Τήνο» μας. Στο νησί με τα πολλά ονόματα και με τα πολλά πρόσωπα. Στην Τήνο της Παναγίας, του Χαλεπά, του Γύζη, του Λύτρα, των περιστεριώνων, του Ποσειδώνα και του απλού κατοίκου της, που την κρατά ζωντανή στο πέρασμα των χρόνων.

Δεν έχει χαρακτηριστεί τυχαία το «νησί της τέχνης και της ομορφιάς». Διάσημοι αρχιτέκτονες, μαρμαρογλύπτες, ζωγράφοι, ποιητές και ιστορικοί είναι ένα μικρό δείγμα, που μαζί με τους απλούς ανθρώπους του νησιού, που εμπνευσμένοι από το τοπίο και την ιστορία του νησιού τους πορεύονται δημιουργώντας ο καθένας με τη δική του ματιά και τη δική του τέχνη τα έργα του.

Σας καλούμε να περιπλανηθείτε στα μονοπάτια του νησιού μας και ν' ανακαλύψετε τους θησαυρούς του. Στις ηλιόλουστες παραλίες και στα σκιερά του καλντερίμια, στα μοναδικής αρχιτεκτονικής ομορφιάς χωριουδάκια του, στους αρχαιολογικούς του χώρους, στις πλαγιές με τα ξωκλήσια και στις ρεματιές με τους περιστεριώνες, στα πράσινα λαγκάδια και στη σκιά της πέτρας. Πάρτε βαθιά ανάσα και γεμίστε με χρώματα, ξεχασμένα αρώματα και ήχους καθάριους.

Και φυσικά όπως όλοι οι θησαυροί - έτσι και του νησιού μας - είναι κρυμμένοι και περιμένουν τον εξερευνητή να τους ανακαλύψει.

Σας ευχόμαστε καλό ταξίδι στην περιήγηση σας και ...  μην προσδεθείτε, απλά αφεθείτε!

Επόμ. >