Ξέρεις ότι... "Ζώα"

Ο σκύλος οκτώ μηνών έχει ήδη φτιάξει τη δική του προσωπικότητα.

Μόνο δύο είδη νυχτερίδων ρουφούν το αίμα των ζώων. Οι περισσότερες τρέφονται με φρούτα.

Οι θαλάσσιοι ελέφαντες τιμωρούν όποιον ομοειδή τους επιχειρήσει να τους επιτεθεί. Αυτή η πράξη θεωρείται μια μορφή εκδίκησης.

Ο ερωδιός πιάνει ψάρια με έναν θόλο που έχει κατασκευάσει με τα φτερά του . Τα ψάρια ελκύονται από το σκοτεινό χρώμα και ο ερωδιός τα πιάνει με το ράμφος του.

Ο πιγκουΐνος είναι το μόνο πτηνό που μπορεί να κολυμπήσει αλλά δεν πετάει!

Ο ελέφαντας είναι το μόνο θηλαστικό που δεν μπορεί να πηδήξει!

Οι κουκουβάγιες είναι τα μόνα πουλιά που μπορούν να δουν το μπλε χρώμα.

Το μόνο θαλασσινό που μπορεί να ανοιγοκλείσει τα δυο του μάτια ταυτόχρονα είναι ο καρχαρίας.

Τα καβούρια περπατάνε στο πλάι, για να μην μπερδεύουν τα πόδια τους. Φαντάζεστε με τέσσερα ζευγάρια πόδια και δύο δαγκάνες πόσο δύσκολο υα ήταν να περπατήσουν ευθεία;

Η καρδιά της γαρίδας είναι στο κεφάλι της!

Οι τίγρεις δεν έχουν μόνο ραβδώσεις στο τρίχωμα αλλά και στο δέρμα τους.

Η Όρκα είναι από τους πιο πολυμήχανους κυνηγούς του ωκεανού .Ορισμένα κοπάδια έχουν εφεύρει συγκεκριμένες μεθόδους για να πιάνουν τη λεία τους .

Το πιο δυνατό ζώο είναι ένα είδος σκαθαριού που σηκώνει 850 φορές το βάρος του, δηλαδή σαν να σήκωνε ένας μέσος άνθρωπος 64 τόνους.

Το λιοντάρι είναι το μοναδικό αιλουροειδές το οποίο , χάρη στη δύναμη και στο ομαδικό κυνήγι πιάνει πολύ μεγάλα θηράματα (π.χ. ελέφαντες).

Οι κυνόδοντες μιας λευκής αρκούδας έχουν μήκος μέχρι και οκτώ εκατοστά.

Η πολική αρκούδα οσφραίνεται τις φώκιες ακόμη και όταν είναι κρυμμένες κάτω από τον πάγο. Σε αυτή την περίπτωση σπάει τον πάγο και τις πιάνει.

Το αφρικάνικο όρνιο , έχει καταγραφεί ότι συγκρούστηκε με αεροπλάνο σε υψόμετρο 11.274 μ.

Το μεγαλύτερο πουλί που μετρήθηκε ποτέ είναι μία στρουθοκάμηλος που ήταν 2,7 μέτρα και ζύγιζε 156 κιλά .

Το πουλί που έχει το μεγαλύτερο άνοιγμα φτερών είναι το γιγάντιο άλμπατρος με 3,63 μέτρα άνοιγμα.

Η βασιλική κόμπρα είναι το πιο επικίνδυνο φίδι στον κόσμο. Με ένα γραμμάριο δηλητηρίου της μπορεί να σκοτώσει 150 ανθρώπους !!!

Το πιο γρήγορο ψάρι στον κόσμο μετρήθηκε ότι κολυμπά με 109 χλμ/ώρα.

Το χταπόδι όταν πεινάσει τρώει κάνα δυο από τα πλοκάμια του, τα οποία έχουν την ιδιότητα να ξαναβγαίνουν!

Τα διάφορα είδη πυγολαμπίδων διαθέτουν διαφορετικούς κώδικες αναβοσβησίματος με αποτέλεσμα τα αρσενικά να αναγνωρίζουν με το τρόπο αυτό τα θηλυκά που ανήκουν στο είδος τους.

Τα καγκουρό δεν μπορούν να κάνουν ένα βήμα πίσω πηδώντας.

Οι πυγολαμπίδες έχουν την ικανότητα να παράγουν με βιολογικό τρόπο φως, φαινόμενο που είναι γνωστό σαν βιοφωτισμός. Μάλιστα αν μαζέψουμε ένα μπουκάλι πυγολαμπίδες το φως τους είναι αρκετό για να διαβάσουμε μια εφημερίδα!

Ο σκύλος διαθέτει ένα λεξιλόγιο 4.600 γαβγισμάτων και μας καταλαβαίνει καλύτερα από ένα χιμπατζή.

Εντομολόγοι επιστήμονες από την Αμερική, έχουν ανακαλύψει ότι το ταχύτερο έντομο επάνω στο πλανήτη μας, είναι μια μικροσκοπική μύγα , η καφηνόμυγα, που μπορεί να αναπτύξει ταχύτητα 1200 χιλιομέτρων την ώρα .

Ο σκίουρος ζει 9 χρόνια.

Ένας τρυποκάρυδος ραμφίζει 20 φορές το δευτερόλεπτο.

Το μόνο φαγητό που δεν τρώνε οι κατσαρίδες είναι τα αγγούρια.

Η γλώσσα μια καμηλοπάρδαλης έχει το ίδιο μήκος με τη διάμετρο μιας 21'' τηλεόρασης.

Μια κάμπια έχει κατά μέσο όρο 16 πόδια.

Ένα σαλιγκάρι έχει 25.000 δόντια!!!

Η γλώσσα της γαλάζιας φάλαινας είναι μεγαλύτερη από αυτήν του ελέφαντα!

Η αράχνη που είναι γνωστή ως «μαύρη χήρα» μπορεί να ζευγαρώσει με 25 αρσενικές αράχνες, και στη συνέχεια να τις φάει όλες!

Οι αγελάδες παράγουν περισσότερο γάλα όταν ακούν μουσική.

Οι γάτες ακούν υπέρηχους.

Οι καμηλοπαρδάλεις δεν έχουν φωνητικές χορδές.

Οι γρύλοι ακούν μέσω τον γόνατων τους.

Το κομμένο κεφάλι κροταλία μπορεί να δαγκώσει ακόμη και μια ώρα μετά αφού κόπηκε.

Τα πουλιά Kiwi είναι τυφλά, κυνηγούν με την όσφρηση.

Τα γουρούνια δε μπορούν να κοιτάξουν ποτέ τον ουρανό .

Τα κραξίματα της πάπιας δεν έχουν αντίλαλο.

Οι αρουραίοι γεννούν κατά μέσο όρο 2.000 μικρά τι χρόνο .

Η μνήμη του χρυσόψαρου διαρκεί περίπου 3 δευτερόλεπτα.

Οι γαλοπούλες τσιμπούν μέχρι θανάτου στα μέλη του κοπαδιού που διαφέρουν από τα υπόλοιπα ή εμφανίζουν κάποια γενετική δυσλειτουργία.

Το μυρμήγκι μπορεί να σηκώσει 50 φορές το βάρος του και να τραβήξει 30 φορές το βάρος του και πέφτει πάντα στην δεξιά πλευρά όταν ζαλιστεί.

Οι πολικές αρκούδες είναι αριστερόχειρες!

Το γατόψαρο έχει πάνω από 27.000 γευστικές απολήξεις.

Οι ψύλλοι μπορούν πηδήξουν 350 φορές το μήκος του σώματός τους. Είναι σαν να πηδάει ένας άνθρωπος ένα ολόκληρο γήπεδο ποδοσφαίρου!

Μια κατσαρίδα ζει για 9 μέρες χωρίς το κεφάλι της πριν πεθάνει από ασιτία.

Το μάτι της στρουθοκαμήλου είναι μεγαλύτερο από τον εγκέφαλό της.

Τα χρυσόψαρα δεν έχουν εγκέφαλο.

Οι νυχτερίδες πάντα στρίβουν αριστερά μόλις βγαίνουν από μια σπηλιά.