Πρόγραμμα Εύρεσης

Πρόγραμμα Εορτασμού 185ης Επετείου Ευρέσεως της Αγίας και Θαυματουργού Εικόνας του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου

ΤΡΙΤΗ 29 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2008

15.00: Μεταφορά της Αγίας Εικόνας από τον κυρίως Ι.Ν., στον Ι.Ν. της Ευρέσεως και τέλεση Πανηγυρικού Αρχιερατικού Εσπερινού, προεξάρχοντος του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτη Σύρου - Τήνου Δωρόθεου Β', με αρτοκλασία.

22.30: Τέλεση Ολονυκτίας στον Ι.Ν. της Ευρέσεως.

ΤΕΤΑΡΤΗ 30 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ

7.20: Εωθινό από τη Φιλαρμονική του Π.Ι.Ι.Ε. Τήνου

7.30: Γενική Κωδωνοκρουσία. Έναρξη Όρθροθ Κυριώνυμης ημέρας της εορτής. Πανηγυρική Αρχιερατική Θεία Λειτουργία στον Ι.Ν. Ευαγγελιστρίας από τον Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη Σύρου - Τήνου Δωρόθεο Β' και στον Ιερό Κλήρο

10.35: Επιμνημόσυνη δέηση στην προτομή του αειμνήστου Επισκόπου Τήνου Γαβριήλ και κατάθεση στεφάνου από τον Σεβασμιώτατο Πρόεδρο του Πανελληνίου Ιερού Ιδρύματος Δωρόθεο Β'.

14.00: Έναρξη ακολουθίας Θ' ώρας στον Ι.Ν. Ευαγγελιστρίας. Λιτάνευση της Αγίας Εικόνας στην πόλη. Επάνοδος στον Ι.Ν. Ευαγγελιστρίας, επιμνημόσυνη δέηση στους τάφους των Κτητόρων του Π.Ι.Ι.Ε. Τήνου και κατάθεση στεφάνου από το μέλος τη Δ.Ε. του Π.Ι.Ι.Ε. Τήνου κ. Ιωάννη Πατρινό.

15.50: Εκφώνηση του πανηγυρικού της ημέρας, μετά συνοπτικού απολογισμού απότον Αντιπρόεδρο του  ΠΙ.Ι.Ε. κ. Ιωάννη Πολατσίδη εντός του Ι.Ν.

16.00: Τέλεση Μεγάλου Αρχιερατικού Εσπερινού.

18.15: Συγκέντρωση αρχών στο Δημαρχείο Τήνου.

18.30: Λαμπαδηφορία από τους μαθητές των Λυκείων, του Γυμνασίου, των Δημοτικών Σχολείων, του Σώματος Ελληνικού Οδηγισμού, με τη συμμετοχή της φιλαρμονικής του Π.Ι.Ι.Ε. Τήνου.

Άφιξη στην Πλατεία Παντάνασσας όπου θα ψάλλουμε επίκαιρα τοπικά άσματα και ύμνους.

20.00: Δεξίωση των Επισήμων προσκεκλημέων, των Προσκυνητών και των Τηνίων από τη Δημοτική Αρχή του Δήμου Τήνου, στην παραλία της Τήνου (πλατεία Παντανάσσης).

ΚΥΡΙΑΚΗ 3 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2008

10.00: Τελετή μνημόσυνου, στον Ι.Ν. Ευαγγελιστρίας Τήνου, υπέρ αναπαύσεως των ψυχών των Δωρητών, Συνδρομητών και Ευεργετών του Π.Ι.Ι.Ε. Τήνου.

ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΑΣ ΤΗΝΙΩΝ ΕΝ ΑΘΗΝΑΙΣ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ

ΚΥΡΙΑΚΗ 3 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2008

9.30: Αρχιερατική Θεία Λειτουργία στον Ι.Ν. του Αγίου Βασιλείου (οδός Μετσόβου) χοροστατούντος του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίου σύρου - Τήνου . Δωρόθεου Β'.

11.15: Μεταφορά εν πομπή της ιεράς εικόνας από τον Ι.Ν. του Αγίου Βασιλείου στο κτίριο της Αδελφότητας.

11.45: Προσφώνηση του Προέδρου του Δ.Χ. Καθηγητή κ. Δήμητρίου Ζ. Σοφιανού.

12.30: Απονομή τιμητικών διακρίσεων στον τοπικό τύπο.