Σχολείο Υπερασπιστής των παιδιών
  "2ο Δημοτικό Σχολείο Τήνου"

Σχολικό έτος: 2006- 2007
Εκπαιδευτικός Αγγλικής γλώσσας: Βαλιώτη Γεωργία

Τη σχολική χρονιά 2006 - 2007 το σχολείο μας πήρε μέρος στο Πανελλήνιο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα «Σχολεία Υπερασπιστές των Παιδιών», ανταποκρινόμενοι στο κάλεσμα της Unicef.

Στόχος του Προγράμματος ήταν η ευαισθητοποίηση των μαθητών για τα προβλήματα των συνομήλικών τους στον αναπτυσσόμενο κόσμο και η ενίσχυση του έργου της UNICEF.

Το μήνυμα των μαθητών μας:

«Η ευαισθητοποίηση άλλων παιδιών μας καθοδήγησε.
Η δική μας ελπίζουμε να εμπνεύσει κι άλλους!»

Η εκπαιδευτικός των αγγλικών κα Βαλιώτη Γεωργία ένταξε το πρόγραμμά της Unicef μέσα στα πλαίσια του μαθήματος των Αγγλικών. Ξέκλεβε χρόνο και μας μιλούσε για τα προβλήματα εκατομμυρίων συνομηλίκων μας στον κόσμο που καταπατούνται τα δικαιώματα τους.
Μέσα από φωτογραφίες που μας έδειχνε, αλλά και από τις συζητήσεις που κάναμε καταλάβαμε ότι εκατομμύρια παιδιά στον κόσμο είναι δυστυχισμένα. Δικαιώματα στη ζωή που εμείς τα θεωρούμε αυτονόητα, γι' αυτά τα παιδιά είναι ανύπαρκτα.

Συνειδητοποιήσαμε  ότι έχουμε κι εμείς τη δύναμη να κάνουμε καλύτερο το μέλλον αυτών των παιδιών και έτσι αναλάβαμε δράση.
Ο στόχος μας ήταν διπλός. Να περάσουμε το μήνυμα και να συγκεντρώσουμε ένα ποσό για να ενισχύσουμε την Unicef στην προσπάθεια της να απαλύνει το πόνο αυτών των παιδιών βοηθώντας τα.

Με τη βοήθεια της εκπαιδευτικού μας κατασκευάσαμε μικροαντικείμενα, γράψαμε ιστορίες και ποιήματα, δημιουργήσαμε αφίσες κ.α.
Για το σκοπό αυτό στις 8 και 9 Μαΐου 2008 διοργανώσαμε ένα παζάρι και συγκεντρώσαμε το ποσό των 840 ευρώ.

Όλοι μπορούμε ν' απαλύνουμε τον πόνο των συνανθρώπων μας. Με ένα και μοναδικό τρόπο, αναλαμβάνοντας δράση!

Δείτε στην ιστοσελίδα της Unicef
τη δράση του σχολείου μα
ς
(πατήστε πάνω στο εικονίδιο)