Χθες το απόγευμα συλλαλητήριο έλαβε χώρα στο σχολείο μας από τους μαθητές και τις μαθήτριες της Β’ τάξης. Κύριο αίτημα όλων η αθώωση του Αϊ-Βασίλη και η ελευθέρωση του από τη φυλακή! Το χρονικό της σύλληψης του Αγίου καθώς και άλλα δρώμενα παρουσιάστηκαν στην χριστουγεννιάτικη εορτή του σχολείου μας με θέμα ‘Λευτεριά στον Αϊ-Βασίλη’ (θεατρικό διασκευασμένο από το παραμύθι του Ευγένιου Τριβιζά “Ο Αϊ-Βασίλης στη φυλακή με τους 83 μικρούς αρουραίους”) από την Β’ τάξη και τις δασκάλες κ. Ιωάννα Καραγιάννη και κ. Ευαγγελία Παγανέλη.  Μουσικά πλαισίωσαν την εορτή η Γ’ τάξη υπό την καθοδήγηση της κ. Γεωργιάς Μπακογιάννη, εκπ/κό Μουσικής Αγωγής. Μέρος των σκηνικών επιμελήθηκε ο εκπ/κός των Εικαστικών κ. Σπύρος Χαραλαμπόπουλος. Τέλος ευχαριστούμε την κ. Βιδάλη Ευαγγελία, εκπ/κό Θεατρικής Αγωγής, για τις πολύτιμες συμβουλές.

Και του χρόνου!

Συλλαλητήριο στο 2ο Δημοτικό Σχολείο!