Το ραδιόφωνο είναι ένα μέσο επικοινωνίας με παλιά και γοητευτική ιστορία. Ίσως να έχασε έδαφος από την τηλεόραση, αλλά ανανεωμένο από τους διαδικτυακούς σταθμούς που εκπέμπουν σε όλα τα μέρη του κόσμου, παραμένει ένα πολύ φιλικό και αγαπητό μέσο.

Έτσι, τα παιδιά της Ε? Τάξης, στα πλαίσια του μαθήματος Μουσικής, προσέγγισαν εφέτος το ραδιόφωνο, έμαθαν κάποια πράγματα γι? αυτό, μα κυρίως, προσπάθησαν να δημιουργήσουν τη δική τους εκπομπή.

Οι μαθητές του Ε1 παρουσιάζουν 4 εκπομπές με θέμα τη διατροφή, με την οποία ασχολήθηκαν και στην Ευέλικτη ζώνη.

Ακούστε, λοιπόν, τις «Συνταγές Της Παρέας», τη «Ζαχαρούπολη», τη «Χαρούμενη Διατροφή» και τους «Clash Of Cooking»! Θα μάθετε ενδιαφέρουσες συνταγές και πολύτιμες συμβουλές υγείας! Τα ίδια τα παιδιά επέλεξαν τη μουσική, έγραψαν τα κείμενα και έκαναν την εκφώνηση αυτών των εκπομπών.

Από την Ε2 θα έχετε την ευκαιρία να ακούσετε ένα αγαπημένο ελληνικό τραγούδι, τη «Μισιρλού», να μάθετε την ιστορία του και να ανακαλύψετε διασκευές που έχουν γίνει σ? αυτό. Την εκπομπή ετοίμασαν και εκφώνησαν τα «Κορίτσια εν δράσει».

Σας ευχόμαστε ΚΑΛΗ ΑΚΡΟΑΣΗ!!!

ΖΗΤΩ ΤΟ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ!