Ο Σύλλογος Γυναικών Τήνου, διοργάνωσε επίδειξη Παραδοσιακών Παιχνιδιών από τον κ. Σολάρη Νικόλαο, χοροδιδάσκαλο, λαογράφο κι ερευνητή, στην αίθουσα του ενοριακού Ναού του Αγίου Αντωνίου στην Παλλάδα για όλους τους μαθητές του Σχολείου μας. Έτσι, την Τετάρτη 25/11/15 οι μαθητές, ανά τάξη, βρέθηκαν στην αίθουσα του Ναού του Αγίου Αντωνίου και παρακολούθησαν μία υπέροχη επίδειξη Παραδοσιακών Παιχνιδιών από τον κ. Σολάρη.

Από την ευκαιρία αυτήν που μας δόθηκε, μαθητές και εκπαιδευτικοί ταξιδέψαμε στο παρελθόν και γνωρίσαμε τα παιχνίδια που έφτιαχναν τα ίδια τα παιδιά με δημιουργικότητα, φαντασία και δράση. Διαπιστώσαμε ότι τα παιδιά εκείνης της εποχής είχαν την ευρηματικότητα η οποία λείπει από τα σημερινά παιδιά της τεχνολογικά αναπτυγμένης εποχής μας.

parad_paixnidia2

parad_paixnidia4