ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΥΕΛΙΚΤΗΣ ΖΩΝΗΣ

ΤΑΞΗ: Γ2    2ΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΤΗΝΟΥ

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ: 2013-14

ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΑΣΚΑΛΑ: κ. Ελένη Μινάρδου

Φέτος εμείς τα παιδιά της Γ2 τάξης του 2ου Δ.Σ. Τήνου την ημέρα της λήξης των μαθημάτων, Παρασκευή 13 Ιουνίου 2014, παρουσιάσαμε στην τάξη μας με κοινό τους γονείς μας, το πρόγραμμα που δουλέψαμε όλη τη χρονιά στην Ευέλικτη ζώνη με θέμα: «Γνωρίζουμε τον τόπο μας με ξεναγούς το γλάρο και το περιστέρι».

Ξεκινήσαμε από μια σύντομη παράσταση Καραγκιόζη, όπου έμμετρα ο Καραγκιόζης και η Αγλαΐα είπαν πως έχουν λάβει πρόσκληση με email για να επισκεφθούν το νησί μας και με ξεναγούς το γλάρο στα παραλιακά μέρη του και το περιστέρι στην ενδοχώρα, τους ξεναγήσαμε σε όσα μάθαμε γι΄αυτά φέτος : από τις αμμουδερές παραλίες και τους γραφικούς του όρμους ως τα βουνά και τα όμορφα χωριά μας. Μάθαμε ακόμα για τη Μυθολογία και την Ιστορία του νησιού μας, αλλά και για τα τοπικά έθιμα και παραδόσεις, τους σπουδαίους καλλιτέχνες μας και τα έργα τους. Αγαπήσαμε το νησί μας και καταλάβαμε πως αξίζει να το φροντίζουμε, να το προσέχουμε και να το διαφημίζουμε ώστε να αποτελεί προορισμό για πολλούς επισκέπτες.

eyeliktiG1

eyeliktiG2

«Γνωρίζουμε τον τόπο μας με ξεναγούς το γλάρο και το περιστέρι»