Την Τρίτη 20 Φεβρουαρίου πραγματοποιήθηκε τηλεδιάσκεψη μέσω skype με ομιλητή τον κ. Ιωάννη Κορίνθιο, Τήνιο, καθηγητή της Νεοελληνικής Γλώσσας στο Πανεπιστήμιο της Καλαβρίας, μελετητή της ελληνικής γλώσσας και συγγραφέα διδακτικών βιβλίων Αρχαίων Ελληνικών για τα κλασικά Λύκεια της Ιταλίας μα κυρίως πρωτεργάτη της καθιέρωσης της Παγκόσμιας Ημέρας Ελληνικής Γλώσσας. Η εκδήλωση αυτή ήταν αφιερωμένη στην Παγκόσμια Ημέρα Ελληνικής Γλώσσας, την 9η Φεβρουαρίου. Στην τηλεδιάσκεψη συμμετείχαν όλα τα Δημοτικά Σχολεία του νησιού μας και ο Σχολικός Σύμβουλος της περιφέρειας κ. Κωνσταντίνος Κλουβάτος. Μιλήσαμε για την σημασία της γλώσσας μας και για την ανάδειξη του σπουδαίου ρόλου της στην ανάπτυξη του Ευρωπαϊκού και Παγκόσμιου Πολιτισμού. Μαθητές και εκπαιδευτικοί ευχαριστούμε τον κ. Κορίνθιο και του ευχόμαστε καλή δύναμη.

Τηλεδιάσκεψη για την Παγκόσμια Ημέρα Ελληνικής Γλώσσας