Την Τετάρτη 14 Ιουνίου πραγματοποιήθηκε με επιτυχία η καλοκαιρινή γιορτή του σχολείου μας, αφιερωμένη στον αξιότιμο
δημιουργό Μάνο Χατζιδάκι, που με το ταλέντο του και την ψυχή του δημιούργησε μελωδίες που αποτελούν σπουδαία πολιτισμική
και ανθρωπιστική παρακαταθήκη.
Οι μαθητές και οι μαθήτριες όλων των τάξεων αποχαιρέτησαν άλλη μία σχολική χρονιά και καλωσόρισαν το καλοκαίρι με
χορούς και τραγούδια του αγαπημένου Μάνου Χατζιδάκι, ερχόμενοι σε επαφή με το ανεξάντλητης αξίας έργο του. Ήταν μια
παρουσίαση που χάρηκαν μικροί και μεγάλοι και ολοκληρώθηκε με τον αποχαιρετισμό των μαθητών της Στ’ τάξης. Οι μαθητές και οι μαθήτριες της έκτης τάξης μάς
συγκίνησαν με τα λόγια που απηύθυναν στους εκπαιδευτικούς που τους δίδαξαν καθ’ όλη την πορεία τους στο δημοτικό σχολείο και αναφέρθηκαν σε στιγμές που χάραξαν τη μνήμη τους.
Η ωραία βραδιά έκλεισε με μια μουσική σύμπραξη εκπαιδευτικών και μαθητών που τραγούδησαν από κοινού το “Μια πόλη μαγική” δίνοντας το μήνυμα της κοινωνίας που ευχόμαστε να έχουμε όπου “ζούμε μαζί αγαπημένοι”. Ευχαριστούμε την κα Γεωργία Μπακογιάννη για την ενορχήστρωση, όλους τους δασκάλους για την εξαιρετική παρουσίαση των παιδιών, την κυρία Anne Pujolas που μας συνόδευσε με το φλάουτο και τον κύριο Πέτρο Κουσουνάδη που μας βοήθησε με τον ήχο. Τέλος, θερμές ευχαριστίες και στους γονείς των μαθητών της ΣΤ τάξης για το κέρασμα που ακολούθησε μετά το πέρας της εορτής. Μια πόλη μαγική η εκπαιδευτική μας κοινότητα που αποχαιρετούμε για το καλοκαίρι.

Καλό καλοκαίρι και καλή αντάμωση!

Εφτά τραγούδια θα σου πω… και καλό καλοκαίρι!