Την Τρίτη 6 Ιουνίου πραγματοποιήθηκε η ετήσια καλοκαιρινή εκδρομή του σχολείου μας, αυτή τη φορά στο γραφικό Βωλάξ. Οι μαθητές και οι μαθήτριες όλων των τάξεων, με ανεβασμένη διάθεση, περιδιάβηκαν τα όμορφα σοκάκια παρέα με τους δασκάλους τους. Σε συνεργασία με τους φιλόξενους κατοίκους του χωριού, είχαν την ευκαιρία να ασχοληθούν με ένα πλήθος διασκεδαστικών δραστηριοτήτων: ξεναγήθηκαν στο λαογραφικό μουσείο όπου είδαν από κοντά αντικείμενα από περασμένες εποχές
κι έμαθαν ενδιαφέροντα πράγματα για το πώς τα χρησιμοποιούσαν κάποτε οι άνθρωποι, εξερεύνησαν το ιδιαίτερο τοπίο με τους βράχους, το πέτρινο θεατράκι, παρακολούθησαν ένα εργαστήρι καλαθοπλεκτικής από τους ίδιους τους έμπειρους τεχνίτες που συνεχίζουν αυτό το παραδοσιακό επάγγελμα, δροσίστηκαν με ένα παγωτό και τέλος επισκέφθηκαν το εκκλησάκι της Παναγίας Καλαμάν όπου έπαιξαν στη φύση. Ευχαριστούμε πολύ όλους όσοι καλωσόρισαν τα παιδιά μας και προσφέρθηκαν να στηρίξουν όλες αυτές τις δράσεις. Ήταν μια εκδρομή γεμάτη εικόνες κι ευχάριστες εμπειρίες που ελπίζουμε να θυμόμαστε όλοι με όμορφα συναισθήματα!
Και του χρόνου με υγεία!

Καλοκαιρινή εκδρομή στον Βώλακα!