Την Παρασκευή 27 Σεπτεμβρίου 2019, οι Γ΄, Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεις του σχολείου μας, πραγματοποίησαν παιδαγωγική (εκπ/κή) επίσκεψη στο Μουσείο Μαρμαροτεχνίας Πύργου Τήνου, στα πλαίσια της παγκόσμιας ημέρας μουσείων. Εκεί παρακολουθήσαμε τη θεατρική παράσταση «Η μικρή γοργόνα», που παρουσίασε το Πολιτιστικό Ίδρυμα Ομίλου Τράπεζας Πειραιώς.
Ακολούθησε τμηματική ξενάγηση στην έκθεση με θέμα: «Από τον κόσμο του Ομήρου-Τήνος και Κυκλάδες τη Μυκηναϊκή εποχή».
Η μετακίνηση έγινε με μισθωμένα πούλμαν (ώρα αναχώρησης 9:00 κι επιστροφής 13:30).
Ευχαριστούμε το Ίδρυμα κι ελπίζουμε η επόμενη διοργάνωση να γίνει σε ξεχωριστή μέρα για κάθε σχολείο, ώστε να μας δίνεται η ευκαιρία για πιο οργανωμένες και δημιουργικές δράσεις στον υπέροχο και πολιτισμένο χώρο του Μουσείου.

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο Μαρμαροτεχνίας Πύργου Τήνου