Με σύνθημα « Αγαπώ την Άθληση – Αγαπώ την υγεία μου» πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 30/9/2019 η ημέρα σχολικού αθλητισμού στο σχολείο μας και συγκεκριμένα οι παρακάτω οργανωμένες δράσεις:

1. Αερόβιες κινητικές δραστηριότητες (σκυταλοδρομίες- τρέξιμο 50 μ.) για τις Α’-Β’-Γ’ τάξεις
  2. Ποδόσφαιρο και καλαθοσφαίριση για τις Ε’ και Στ’ τάξεις.
    Παράλληλα υπήρξε ενημέρωση από την τοπική ομάδα επιτραπέζιας αντισφαίρισης και συμμετοχή-γνωριμία των παιδιών με το άθλημα του πινκ-πονκ.
    Γνωρίζοντας ότι ο αθλητισμός είναι άμεσα συνδεδεμένος με την ανάγκη του ανθρώπου να αγωνίζεται για να ξεπεράσει τον εαυτό του και τις δυσκολίες του και στα πλαίσια της ευαισθητοποίησης των μαθητών σχετικά με τα άτομα με ειδικές ανάγκες, οργανώθηκαν οι εξής δράσεις:
  3. Τρέξιμο ατόμων με προβλήματα όρασης
  4. Πετοσφαίριση (βόλεϊ) καθιστής θέσης
    Επίσης κατά τη διάρκεια του σχολικού ωραρίου έγιναν πολλές εικαστικές κατασκευές και τα παιδιά το διασκέδασαν δημιουργώντας!
«6η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού-Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2019»