Την Πέμπτη, 27 Οκτωβρίου 2022 οι μαθητές του Δ’1 και Δ’ 2 τμήματος παρουσίασαν στους γονείς τους και στα παιδιά της Ε’ και Στ’ τάξης του Σχολείου μας δύο θεατρικά που προετοίμαζαν με τις δασκάλες τους κα Καπατσέλου Σοφία και κα Κόντσουλα Δέσποινα τον τελευταίο καιρό για τον εορτασμό της Εθνικής Επετείου της 28ης Οκτωβρίου του 1940. Το πρώτο θεατρικό, με τίτλο :  «Μια φορά κι έναν… κακό καιρό», πραγματευόταν  τον ελληνοιταλικό πόλεμο, ενώ το δεύτερο, με τίτλο: «Το Χωνί» αναφερόταν στη Γερμανική κατοχή.  Η παρουσίαση συγκίνησε ιδιαίτερα τους καλεσμένους μας καθώς συνοδευόταν από υπέροχα τραγούδια που είχε διδάξει στους μαθητές η κα Γεωργία Μπακογιάννη, μουσικός του Σχολείου μας, αλλά και από όμορφα σκηνικά που φιλοτέχνησε η κα Αγγελική Μπόμπορη, εικαστικός του Σχολείου μας.

Στη συνέχεια οι μαθητές της Δ’, Ε’ και Στ’ τάξης συμμετείχαν στη μαθητική παρέλαση από τον δρόμο της Μεγαλόχαρης ως το Πασά Κρωτήρι. Την επόμενη ημέρα, ανήμερα της Εθνικής Επετείου, οι μαθητές μας και πάλι συμμετείχαν στη μαθητική παρέλαση που έγινε ως την Πλατεία Ελευθερίας.

Παιδιά,  σας ευχαριστούμε! Και του χρόνου με υγεία!

Εορτασμός Επετείου 28ης Οκτωβρίου 1940