Με αφήγηση, σκετς με σκηνές από το Πολυτεχνείο και τραγούδια τιμήθηκε φέτος η επέτειος της 17ης Νοεμβρίου στο σχολείο μας, από τους μαθητές της Ε τάξης. Μέσα από μια αναδρομή στα γεγονότα, σε ηχητικά ντοκουμέντα και μέσα από τους στίχους χαρακτηριστικών τραγουδιών εκείνης της περιόδου, οι μαθητές κράτησαν ζωντανή τη μνήμη του Πολυτεχνείου και συγκίνησαν τους μικρούς και μεγάλους θεατές. Εκτός από τους μαθητές, τους γονείς/κηδεμόνες και τους εκπαιδευτικούς, είχαμε τη χαρά να φιλοξενούμε και τη σύμβουλο κ. Καφαλούκου, η οποία έδωσε τα συγχαρητήρια σε όλους για την παρουσίαση! Στο τέλος της γιορτής οι μαθητές έδωσαν το δικό τους ηχηρό μήνυμα κατά της βίας με το πρωτότυπο τραγούδι “Ψυχές που γίναν περιστέρια” σε στίχους του μαθητή της Ε τάξης Χάρη Καβούδη και μουσική της εκπαιδευτικού μουσικής του σχολείου μας κ. Γεωργίας Μπακογιάννη.

Μετά τη λήξη της γιορτής, οι μαθητές κατέθεσαν από ένα λουλούδι στο Ηρώο.

Εορτασμός της 17ης Νοεμβρίου