Οι μαθητές της Στ΄ τάξης και των δύο τμημάτων με ευθύνη των δασκάλων τους κ. Βαγγέλη Κοντοβουνήσιου και κ. Νίκης Δουβίτσα (στις 13/11/2017) καθώς και οι μαθητές της Δ’ τάξης του σχολείου μας με ευθύνη της δασκάλας τους κ. Ελένης Μινάρδου (στις 8/12/2017) επισκέφθηκαν την έκθεση του Γιάννη Μανιατάκου, που φιλοξενεί το Ι.ΤΗ.Π. με θέμα: «Πυρ, γυνή και θάλασσα εποίησαν την ψυχή μου». Τα παιδιά εντυπωσιάστηκαν από τα έργα του καλλιτέχνη, τόσο τα γλυπτά όσο και τους πίνακες, μοναδικής τεχνοτροπίας ανά τον κόσμο, τους οποίους ζωγράφιζε υποθαλάσσια. Ενθουσιάστηκαν από το video που παρουσίαζε τον καλλιτέχνη στους δύο τελευταίους του πίνακες, που τους φιλοτέχνησε το 2015, σε ηλικία 80 ετών, αποτυπώνοντας τόσο πιστά τον βυθό και τις αποχρώσεις του, που προκαλεί πραγματικά τον θαυμασμό η υπομονή, η ευαισθησία… η λατρεία του για τις ομορφιές της θάλασσας. Ευχαριστούμε ιδιαίτερα τον αδερφό του καλλιτέχνη κ. Σταύρο Μανιατάκο, που μας ξενάγησε και μας εξήγησε με λεπτομέρειες τις τεχνικές στα γλυπτά γύψου και χαλκού. Μας συγκίνησαν οι γεμάτες ευαισθησία περιγραφές της ζωής του αδερφού του και της αγάπης του για τις δύο τέχνες που υπηρέτησε. Τέλος ευχαριστούμε την κ. Αθηνά Πέτκοβιτς και τον κ. Μάρκο Βιδάλη για την ξενάγηση και τη φιλοξενία.
Επίσκεψη Δ’ κ ΣΤ’ τάξης στην έκθεση Γ. Μανιατάκου “Πυρ,γυνή και θάλασσα”