Την Πέμπτη 11 Μαΐου, είχαμε τη χαρά να φιλοξενήσουμε στο 2ο Δημοτικό Σχολείο Τήνου την Αρχικελευστή Λ.Σ. Τήνου κα. Γιαννίκου Αντωνία, την Επικελευστή Λ.Σ. Τήνου κα. Γκορίτσα Ευφροσύνη και την Λιμενοφύλακα Λ.Σ. Τήνου κα. Μελετίδου Στυλιανή-Νεκταρία με σκοπό να ενημερώσουν τους μαθητές για την ασφάλεια στην θάλασσας στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού προγράμματος «ΠΡΟΣΕΧΩ-ΜΑΘΑΙΝΩ-ΝΟΙΑΖΟΜΑΙ», που εκπονείται σε συνεργασία με τον κοινωνικό μη κερδοσκοπικό οργανισμό «SAFE WATER SPORTS» (SWS).

Μέσω ενδιαφέρουσων βιντεοπροβολών τα παιδιά ενημερώθηκαν για την προστασία της ανθρώπινης ζωής με σκοπό τη μείωση των ατυχημάτων και πνιγμών στη θάλασσα. Ακολούθησε μια εποικοδομητική κουβέντα με σκοπό την καλλιέργεια θαλάσσιας κυκλοφοριακής αγωγής και γενικά ορθής συμπεριφοράς και τήρησης των κανόνων ασφαλείας κατά το μπάνιο στη θάλασσα.

Ευχαριστούμε θερμά το Λιμενικό Σώμα Τήνου για την παρουσία τους στο σχολείο μας!

Επίσκεψη του Λιμενικού Σώματος στο σχολείο μας!