logo_etwenning_portalΤο πρόγραμμα eTwinning προσφέρει μια πλατφόρμα για το προσωπικό που εργάζεται στα σχολεία των Ευρωπαϊκών χωρών που λαμβάνουν μέρος, με σκοπό να επικοινωνούν, να συνεργάζονται, να διεξάγουν προγράμματα  και να μοιράζονται ιδέες.

Η Δικτυακή Πύλη του eTwinning παρέχει στους Mapa2011εκπαιδευτικούς online εργαλεία με τα οποία βρίσκουν συνεργάτες, δημιουργούν έργα και ανταλλάσσουν καλές πρακτικές ώστε να ξεκινήσουν μια άμεση συνεργασία.

Το σχολείο μας φέτος συμμετείχε στο πρόγραμμα του eTwinning με την καθοδήγηση της δασκάλας κ. Δέσποινας Κόντσουλα, η οποία ήταν η βασική επιμελήτρια του έργου που αναλάβαμε. Το έργο στο οποίο συμμετείχαμε ονομάζεται “City Album”, ξεκίνησε από ένα σχολείο στη Σλοβενία και είχε ως σκοπό τη γνωριμία μας με τους συνεργάτες μας και τη δημιουργία ενός άλμπουμ με φωτογραφίες του τόπου μας και του σχολείου μας.

Για το σκοπό αυτό δημιουργήσαμε:

• Μια σελίδα στην οποία περιγράφουμε την Τήνο, αλλά και το σχολείο μας και που περιλαμβάνει και τις αντίστοιχες φωτογραφίες. Για να δείτε τη σελίδα αυτή μπορείτε να μπείτε στη διεύθυνση:
  • Μια παρουσίαση, όπου περιλαμβάνονται εικόνες από το νησί μας. Η παρουσίαση βρίσκεται στον παρακάτω σύνδεσμο και μπορείτε να την κατεβάσετε και να τη δείτε.
    City Album
eTwinning – H κοινότητα των σχολείων της Ευρώπης