Στα πλαίσια του προγράμματος eTwinning «SOS Μεσόγειος-Διαχείριση Λυμάτων- Καρέτα καρέτα και άλλα είδη προς εξαφάνιση» οι μαθητές  της ΣΤ? τάξης με την καθοδήγηση της κ. Λουκίας Σιγάλα και τη συνεργασία της κ. Δέσποινα Κόντσουλα έμαθαν για τη ζωή και τους κινδύνους που αντιμετωπίζει η χελώνα καρέτα καρέτα. Το πρόγραμμα ξεκίνησε το Φεβρουάριο (1 ώρα την εβδομάδα) και μέσα από βιντεοπροβολές και έρευνα στο διαδίκτυο οι μαθητές γνώρισαν την βιολογία της θαλάσσιας χελώνας, θέματα που αφορούν την αναπαραγωγή της, την κατασκευή φωλιάς, την εκκόλαψη των αυγών καθώς και τις απειλές που αντιμετωπίζει από φυσικά αίτια ή τον άνθρωπο. Κατά την ολοκλήρωση του προγράμματος τον Ιούνιο οι μαθητές δημιούργησαν ένα μικρό θεατρικό δρώμενο που παρουσιάστηκε στην τάξη τους καθώς και ένα παραμύθι στην Αγγλική Γλώσσα. Τέλος, χρωμάτισαν τις δικές τους χελωνίτσες από βότσαλα! Απολαύστε την δουλειά τους στις παρακάτω φωτογραφίες!

Οι μαθητές της ΣΤ τάξης μαθαίνουν για τη χελώνα καρέτα καρέτα και δημιουργούν!