Την Παρασκευή 15-04-2016, οι μαθητές της Στ? τάξης συνοδευόμενοι από τους γονείς τους και τη δασκάλα τους ξεκίνησαν το ταξίδι τους με το πλοίο για την καθιερωμένη εκπαιδευτική εκδρομή της τάξης λόγω λήξης του Δημοτικού Σχολείου.

Τα παιδιά έμειναν  στην Αθήνα έως και το απόγευμα του Σαββάτου και επισκέφτηκαν την πρώτη ημέρα τον βράχο και το Μουσείο της Ακρόπολης, το Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού για μία ξεχωριστή προβολή με τη δημιουργία της Αγίας Σοφίας, ενώ τη δεύτερη ημέρα επισκέφτηκαν την Παλαιά Βουλή στην οποία στεγάζεται το Εθνικό Ιστορικό Μουσείο Αθηνών και το Ίδρυμα Φυσικής Ιστορίας Γουλανδρή. Παρακάτω θα δείτε μερικές φωτογραφίες από την εκδρομή κι αναμένουμε τις εντυπώσεις από τους ίδιους τους μαθητές!

Όποιος δεν έχει επισκεφτεί ακόμη τον βράχο της Ακρόπολης και δεν έχει δει με τα ίδια του τα μάτια το μεγαλείο της αρχαίας ιστορίας και κληρονομιάς θα πρέπει να γνωρίζει ότι πραγματικά δεν υπάρχει τίποτα που να ξεπερνά την αρχιτεκτονική, ομορφιά και ακρίβεια των οικοδομημάτων της Ακρόπολης και των αγαλμάτων που την κοσμούσαν. Ειλικρινά, στη δύσκολη εποχή που ζούμε, μια βόλτα στα αρχαία μνημεία της χώρας μας, βοηθά στο να θυμηθούμε ποιοι είμαστε και τι μπορούμε να καταφέρουμε σαν λαός, σαν έθνος.

Εκπαιδευτική εκδρομή ΣΤ τάξης!