Τα Νηπιαγωγεία και τα Δημοτικά Σχολεία Τήνου συμμετείχαν ως Πρεσβευτές Αθλητισμού – Ολυμπισμού στην εκπαιδευτική Εβδομάδα Αθλητικής, Ολυμπιακής, Παραολυμπιακής Παιδείας, Ιστορίας & Αξιών ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΒΙΚΕΛΑΣ- ΤΗΝΙΑ. Οι μαθητές έγιναν ερευνητές της Ολυμπιακής μας Ιστορίας, ανακάλυψαν τον Δημήτριο Βικέλα και τι σημαντικό κατάφερε για την Ελλάδα καθώς και τη συμμετοχή της Τήνου στο Προανάκρουσμα των Σύγχρονων Ολυμπιακών Αγώνων.

Τη πρωί της Δευτέρας 8 Απριλίου 2024 οι μαθητές συνοδευόμενοι από τους εκπαιδευτικούς έλαβαν μέρος στην Αθλητική Ημερίδα «ΕΥ ΑΓΩΝΙΖΕΣΘΑΙ – ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΒΙΚΕΛΑΣ – ΤΗΝΙΑ» στην Κεντρική Πλατεία της Τήνου, η οποία περιελάμβανε βιωματική προσέγγιση σε Ολυμπιακά Αθλήματα (Στίβος, Ποδόσφαιρο, Πετοσφαίρηση, Καλαθοσφαίρηση, TAE KWON DO) με τη συμμετοχή Ολυμπιονικών και των προπονητών τους. Οι μαθητές γνώρισαν πολλούς από τους προσκεκλημένους πρωταθλητές, προπονητές και Ολυμπιονίκες όπως ο Μιχάλης Μουρούτσος, ο Άγγελος Χαριστέας, η Κλέλια Πανταζή, η Μαρία Γεωργάτου, η Μαρία Πολύζου, ο Γιώργος Μαυρωτάς, η Άγη Κασούμη, η Γωγώ Φυρίγου και Πέτρος Φυρίγος και μίλησαν μαζί τους για τα μυστικά των αθλημάτων τους. Στο τέλος όλοι οι μαθητές πήραν αναμνηστικά μετάλλια.

Τέλος, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν την έκθεση “Τήνια 1895! Το προανάκρουσμα των Ολυμπιακών Αγώνων του 1896” στη Στέγη Παιδείας και Πολιτισμού «Μοσχούλα». Η έκθεση περιελάμβανε σπάνια ντοκουμέντα από τις προηγούμενες διοργανώσεις, Ολυμπιακά μετάλλια κορυφαίων αθλητών, αλλά και δάδες από τους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας και άλλων πόλεων. Την ξενάγηση έκανε ο κ. Σάββας Απέργης ο οποίος ενημέρωσε τους μαθητές για τη σημασία των αγώνων «Τήνια» του 1895 αλλά και για την ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων από την αρχαιότητα έως τη σύγχρονη αναβίωση.

Αναβίωση των αγώνων Τήνια, 1895